Markiz Szczecin - logo

www.OKIENNICE.net.pl

logotype logotype

NASZE OKIENNICE

Okiennice drewniane były pierwszymi osłonami stosowanymi dla zabezpieczenia otworów okiennych. Swoją konstrukcją bardziej przypominały drzwi - bo też od nich się wywodzą. Były one wykonane z litych desek wyłącznie na dolną połowę otworu okiennego.


Rewolucją dla okiennic stało się wynalezienie szkła okiennego. Do tamtej pory okiennice spełniały przede wszystkim funkcję obronną i izolacyjną. Zmieniły się wymiary okien i doszła funkcja dekoracyjna. Okiennice swoją wielką popularność święciły w wiekach XVIII i XIX, pierwotnie zaprojektowane do wewnątrz gdyż budynki były wykonane z kamienia i wnęki były bardzo grube więc dotarcie do okiennic zamontowanych na zewnątrz było bardzo trudne. Z końcem XIX wieku okiennice zaczęły być wypierane przez drewniane rolety zewnętrzne.


Okiennice na stałe wpisały się w pejzaż architektoniczny wielu państw takich jak Włochy, Niemcy czy Rosja. Również w Polsce są stałym elementem krajobrazu np. Podlasie nazywane jest "krainą otwartych okiennic".


Dzisiejsze okiennice produkowane są z wyselekcjonowanej i wysuszonej tarcicy. Gotowe wyroby malowane są farbą podkładową a następnie kryjącą lub lazurową. Konstrukcję stanowi drewniana rama, którą wypełnia się lamelkami lub kasetami. Otwieranie i zamykanie okiennic nie stanowi już problemu bowiem współczesne mechanizmy pozwalają na ich regulację od środka. Okiennice oprócz niewątpliwych walorów dekoracyjnych spełniają rolę skutecznej zapory przed warunkami atmosferycznymi.

OKIENNICE LAMELOWE

TYP AUSTRIACKI

Markiz - okiennice

OKIENNICE LAMELOWE

TYP WŁOSKI

Markiz - okiennice

OKIENNICE LAMELOWE

RUCHOME

Markiz - okiennice

OKIENNICE

PEŁNE

Markiz - okiennice

OKIENNICE

PEŁNE MIESZANYI

Markiz - okiennice

OKIENNICE

NIETYPOWE

Markiz - okiennice

OKIENNICE

WEWNĘTRZNE

Markiz - okiennice
Markiz Szczecin - facebook

KONTAKT

ul. Cukrowa 65
71-004 Szczecin
tel.
tel./fax.
+48 91 489-45-25
+48 91 489-45-26
email: biuro@markiz.com.pl
Markiz Szczecin
Markiz Szczecin - banner
Markiz Szczecin
Markiz Szczecin - bannerMarkiz Szczecin - bannerMarkiz Szczecin - bannerMarkiz Szczecin - bannerMarkiz Szczecin - bannerMarkiz Szczecin - banner